Заходи щодо недопущення терористичних дій
Чи знає кожен із нас, як діяти у разі надзвичайної ситуації? Чи знаєте ви правила, які можуть зберегти ваше життя, життя учнів, співробітників, рідних і близьких? Чи не розгубитеся ви у разі надзвичайної ситуації, знаючи правила, якщо практично ніколи не тренувалися?
І в суспільстві, і в закладах освіти, і навколо нас трапляються надзвичайні ситуації. Саме від умінь та навичок учасників освітнього процесу залежить їхнє життя та здоров’я, а також тих людей, котрі в цей час знаходяться поруч.
Уміння правильно оцінити ситуацію та обрати порядок дій є дуже важливим для кожної людини, а особливо – для працівників закладів освіти та здобувачів освіти. Адже саме вони та їхні дії можуть врятувати як здобувачів освіти, так і самих працівників.
Законодавство визначає тероризм як суспільно небезпечну діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій, щоб досягнути злочинних цілей.
Державна служба з надзвичайних ситуацій пропонує наступний порядок дій у разі терористичного акту.
Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:
1) не торкайтеся у транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівника поліції;
2) у присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу й стогонів;
3) при погрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
4) використайте будь-яку можливість для порятунку;
5) якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;
6) намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.
Дії у разі захоплення будівлі
У Рекомендаціях щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності, зазначаються дії, якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.
У такій ситуації необхідно:
1)зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
2) якомога тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
3) не палити;
4) не наближатися до дверей та вікон;
5) чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
6) сховати свої документи та візитні картки.
Пам’ятайте, що од разу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.
Зі здобувачами освіти ліцею 11-А, 7-А,Б класів проведено зустрічі-диспути щодо недопущення та визначення небезпечних ситуацій терористичних ситуацій. Діти ознайомлені з однією з основних проблем людства — тероризмом, причинами вчинення таких дій та розмахом дій всесвітньо відомими терористичними угрупуваннями та яка відповідальність за законодавством за ці неправомірні дії. Разом з дітьми вияснили можливі місця встановлення вибухонебезпечних пристроїв, які ознаки наявності цих пристроїв. І найголовніше — що саме треба робити, якщо Ви виявили вибухонебезпечний предмет. Для закріплення отриманих знань здобувачами освіти були використані вправа з сюжетними малюнками та варіантами дій.
Класні керівники розповсюдили у Вайбер-групах класів та обговорили з учнями пам'ятку «Разом проти тероризму!».