Міжнародний день рідної мови
21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Наша рідна українська мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Її порівнюють з калиною, бо вона така ж красива, як народний, улюблений символ українців, її порівнюють зі співом солов'я, бо лине вона, як ніжна пісня співучого соловейка. Цей день є нагадуванням про те, наскільки важлива мова для нашої ідентичності та культурної спадщини.
Святкуючи День рідної мови у гімназії, серед учнів 1-11 класів учителями української мови та класними керівниками були проведені тематичні заходи.
Учителем української мови та літератури Кіріян Т.В. у 8-Б класі була проведена мовознавча гра «Найрозумніший» у форматі телевізійної гри, метою якої було повторити знання з української мови, розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас, виховувати любов до рідної мови. У 9-А класі було проведено інтелектуально-пізнавальну гру «Барви рідного слова». Учні та учениці у ході гри пригадали історичні віхи розвитку рідної мови, доповнили список обов’язків щодо її збереження, яких має дотримуватися кожен українець, написали патріотичний акровірш про мову, розгадували кросенси про ознаки рідної мови. Мовознавчий квест «Україна починається з мови» запам’ятався учням 8-А класу неординарними завданнями та конкурсами: «Сходження до мовного ідеалу», «Фразеологічний калейдоскоп», «Синонімічні містки через сленгові річки». На квесті восьмикласники спробували себе у ролі поетів, склали вірш про мову, дійшли висновку, що мова – це не просто засіб спілкування, а й дух батьківської хати, національна ознака й оберіг кожного народу.
Омельчук Я. А., учитель української мови та літератури, з учнями 5-Б класу провела в онлайн-форматі квест-гру «Подорож в країну Мовознавства», під час якої учні проходили різноманітні станції: «Мовне асорті», «Грамотії», «Заміни букву, щоб вийшло слово» та «Шифрувальник».
З учнями 10 класу вчитель української мови та літератури Ліщиніна А.О. провела мовознавчу онлайн-гру «На пошуки мовних перлин». Учні були об’єднані у 2 команди, виконуючи різноманітні вправи. Спочатку вигадували назву команд, девіз та обирали капітанів. Під час вправи «Юні мовознавці» проведена мовознавча вікторина, у якій кожна команда мала відповісти на 11 питань. Вправа «Цікава анаграма» дозволяла учням за мінімальний час розгадати зашифровані слова. У грі «Вірю/не вірю» діти підтверджували чи спростовували твердження стосовно української мови та літератури. У 6-Б класі під час інтерактивної гри-подорожі «Квітни, наша мово!» здобувачі освіти об’єдналися у 4 команди, вигадали назву команд, девіз, обирали капітанів. У конкурсі запитань «Я знаю українську на відмінно!» давали правильні відповіді. Під час вправи «Вгадай українську казку за малюнком» учні розгадували народні казки за ілюстраціями. У вправі «Основоположники української літератури» діти називали письменників, посилаючись на їх фото і найвідоміші твори. Підбирали рими до запропонованих зразків, доповнюючи віршовані рядки, у вправі «Молода поезія».
Вчитель української мови та літератури Юрченко В.В. з учнями 11-А класу провела онлайн-заняття «Мова – душа народу», на якому учні збагатили свої знання з мови, дізналися більше цікавих фактів, відвідали «Мовне караоке-кафе «Пузата хата»» й «скуштували» десерт «Шоколадна морфологія».
До відзначення Міжнародного дня рідної мови долучилася класна родина 2-А (класний керівник Тільчарова Н.О.). На тематичному уроці «Кращої, ніж рідна, мови не буває» діти дізналися багато нового та цікавого. Пограли в гру «Мовознавче кафе «Словечко», розглянули «25 причин любити українську мову», списували тексти про мову та декламували вірші українських авторів.
У 6-Б класі (класний керівник Кравченко І.А.) з нагоди святкового дня було проведено вікторину «Знавець рідної мови». Учні взяли участь у 4 раундах: «Слово про слово», де вони добирали слова про мову, «Словникар» – утворюючи нові слова, «Прямо та влучно» – замінюючи фразеологізми словами-синонімами та «Мовні цікавинки», де школярі давали відповіді на питання про мову.
У 7-В класі (класний керівник Супруненко А.Г.) проведено тематичну годину спілкування з нагоди Міжнародного дня рідної мови. Учні поділились думками щодо важливості збереження рідної мови для усіх народів планети й української для нас, українців, зокрема. Розмірковували, чому саме мовне питання стало одним з приводів для російських загарбників, щоб рік тому розпочати війну проти українців.
З метою розширення знань учнів про багатство мов, формування розуміння того, що мова – скарб кожного народу, розвитку комунікативної компетентність учнів та виховування у підростаючих громадян України любові до рідної мови, як неоціненного спадку свого народу з учнями 2-Б класу (класний керівник Кузьменко М.В.) проведено челендж: "Я розмовляю українською мовою, тому що...", в якому діти взяли активну участь.